Чинна з 31 жовтня 2003 р.
Опубліковано в Офіційному віснику, частина I нет. від 31.10.2003 № 767. До 27.11.2015 змін немає.Останнє оновлення додатка: 27.11.2015 16:49:22.Рекомендується оновити додаток.* Змінено та доповнено Законом про перегляд Конституції Румунії №. 429/2003, опубліковано в Офіційному віснику Румунії, частина I, № 758 від 29 жовтня 2003 р., перевиданий Законодавчою радою відповідно до ст. 152 Конституції, з оновленням найменувань і присвоєнням текстів нової нумерації (стаття 152 у перевиданій формі стала статтею 156).Закон про перегляд Конституції Румунії №. 429/2003 був схвалений на національному референдумі 18-19 жовтня 2003 р. і набув чинності 29 жовтня 2003 р., дата публікації в Офіційному віснику Румунії, частина I, №. 758 від 29 жовтня 2003 р. Рішення Конституційного Суду №. 3 від 22 жовтня 2003 р. про затвердження результатів національного референдуму 18-19 жовтня 2003 р. за Законом про перегляд Конституції Румунії. Конституція Румунії в первісному вигляді була ухвалена на засіданні Установчих зборів 21 листопада 1991 р., опублікована в Офіційному віснику Румунії, частина I, №. № 233 від 21 листопада 1991 р. і набув чинності після його затвердження на всенародному референдумі 8 грудня 1991 р.
Примітка: оригінал документа та актуальна версія знаходяться на сайті Президента Румунії тут.
РОЗДІЛ I
Загальні принципи
СТАТТЯ 1
Румунська держава
(1) Румунія є національною державою, суверенною і незалежною, єдиною і неподільною.
(2) Форма правління румунської держави - республіка.
(3) Румунія є правовою, демократичною і соціальною державою, в якій людська гідність, права і свободигромадян, вільний розвиток людської особистості, справедливість і політичний плюралізм являють собою найвищі цінності в дусі демократичних традицій румунського народу та ідеалів революції грудня 1989 року і гарантуються.
(4) Держава організована за принципом поділу і балансу влад - законодавчої, виконавчої та судової - в рамках конституційної демократії.
(5) У Румунії дотримання Конституції, її верховенства та законів є обов'язковим.
СТАТТЯ 2
Суверенітет
(1) Національний суверенітет належить румунському народу, який здійснює його через свої представницькі органи, що складаються з вільних, періодичних і справедливих виборів, а також шляхом референдуму.
(2) Жодна група або особа не може здійснювати суверенітет від свого імені.
СТАТТЯ 3
Територія
(1) Територія Румунії невідчужувана.
(2) Кордони країни закріплюються органічним законом з дотриманням принципів та інших загальновизнаних норм міжнародного права.
(3) Територія організована в адміністративному відношенні у вигляді комун, міст і повітів. За законом деякі міста оголошені муніципалітетами.
(4) Іноземне населення не може бути переміщено або колонізовано на території румунської держави.
СТАТТЯ 4
Єдність народу і рівність між громадянами
(1) Держава заснована на єдності румунського народу і солідарності його громадян.
(2) Румунія є спільною і неподільною батьківщиною всіх своїх громадян, незалежно від раси, національності, етнічного походження, мови, релігії, статі, переконань, політичної приналежності, майнового стану або соціального походження.
СТАТТЯ 5
Громадянство
(1) Румунське громадянство набувається, зберігається або втрачається на умовах, передбачених органічним законом.
(2) Румунське громадянство не може бути позбавлене у того, хто набув його за народженням.
СТАТТЯ 6
Право на ідентичність
(1) Держава визнає та гарантує особам, що належать до національних меншин, право на збереження, розвиток та вираження своєї етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності.
(2) Заходи захисту, які вживаються державою для збереження, розвитку та вираження ідентичності осіб, що належать до національних меншин, повинні відповідати принципам рівності та недискримінації стосовно інших румунських громадян.
СТАТТЯ 7
Румуни за кордоном
Держава підтримує зміцнення зв'язків з румунами за межами країни та діє для збереження, розвитку та вираження їхньої етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності відповідно до законодавства держави, громадянами якої вони є.
СТАТТЯ 8
Плюралізм та політичні партії
(1) Плюралізм у румунському суспільстві є умовою та гарантією конституційної демократії.
(2) Політичні партії створюються та здійснюють свою діяльність відповідно до закону. Вони сприяють визначенню та висловленню політичної волі громадян, поважаючи національний суверенітет, територіальну цілісність, верховенство права та принципи демократії.
СТАТТЯ 9
Профспілки, роботодавці та професійні асоціації
Профспілки, асоціації роботодавців та професійні асоціації створюються та діють відповідно до своїх статутів відповідно до закону. Вони сприяють захисту своїх прав та просування професійних, економічних та соціальних інтересів своїх членів.
СТАТТЯ 10
Міжнародні зв'язки
Румунія підтримує та розвиває мирні відносини з усіма державами і в цьому контексті добросусідські відносини, що ґрунтуються на принципах та інших загальновизнаних нормах міжнародного права.
СТАТТЯ 11
Міжнародне право та внутрішнє право
(1) Румунська держава зобов'язується точно і сумлінно виконувати зобов'язання, покладені на неї договорами, стороною яких вона є.
(2) Договори, ратифіковані Парламентом, відповідно до закону є частиною внутрішнього права.
(3) Якщо договір, стороною якого має стати Румунія, містить положення, що суперечать Конституції, його ратифікація може мати місце лише після перегляду Конституції.
СТАТТЯ 12
Національні символи
(1) Прапор Румунії триколірний; кольори розташовані вертикально, у наступному порядку, починаючи з списа: синій, жовтий, червоний.
(2) Національний день Румунії - 1 грудня .
(3) Державний гімн Румунії - "Прокидайтеся, румуни".
(4) Герб країни та печатка держави встановлюються органічними законами.
СТАТТЯ 13
Офіційна мова
У Румунії офіційною мовою є румунська.
СТАТТЯ 14
Столиця
Столиця Румунії – місто Бухарест.
РОЗДІЛ II
Основні права, свободи та обов'язки
РОЗДІЛ I
Загальні положення
СТАТТЯ 15
Універсальність
(1) Громадяни користуються правами та свободами, закріпленими в Конституції та інших законах, та несуть передбачені ними обов'язки.
(2) Закон передбачає лише майбутнє, за винятком сприятливішого кримінального закону або закону про правопорушення.
СТАТТЯ 16
Рівність у правах
(1) Громадяни рівні перед законом та органами державної влади без привілеїв та дискримінації.
(2) Ніхто не може бути вищим за закон.
(3) Державні посади та посади, цивільні чи військові, можуть займати відповідно до закону особи, які мають румунське громадянство та постійне місце проживання в країні. Румунська держава гарантує жінкам і чоловікам рівні можливості для зайняття цих посад та посад.
(4) В умовах приєднання Румунії до Європейського Союзу громадяни Союзу, які відповідають вимогам органічного закону, мають право обирати та бути обраними до органів місцевого публічного управління.
СТАТТЯ 17
Громадяни Румунії за кордоном
Громадяни Румунії мають захист румунської держави за кордоном і повинні виконувати свої зобов'язання, за винятком тих, які несумісні з їх відсутністю в країні.
СТАТТЯ 18
Іноземні громадяни та особи без громадянства
(1) Иностранные граждане и лица без гражданства, проживающие в Румынии, пользуются общей защитой личности и имущества, гарантированной Конституцией и другими законами.
(2) Право убежища предоставляется и аннулируется в соответствии с законом, в соответствии с договорами и международными конвенциями, стороной которых является Румыния.
СТАТТЯ 19
Екстрадиція та висилання
(1) Громадянин Румунії не може бути екстрадований або висланий з Румунії.
(2) У відступ від положень пункту (1) румунські громадяни можуть бути видані на підставі міжнародних конвенцій, стороною яких є Румунія, відповідно до закону та на основі взаємності.
(3) Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть бути видані лише на підставі міжнародної конвенції або на умовах взаємності.
(4) Рішення про висилку або екстрадицію приймається судом.
СТАТТЯ 20
Міжнародні договори про права людини
(1) Конституційні положення про права та свободи громадян мають тлумачитися та застосовуватись відповідно до Загальної декларації прав людини, пактів та інших договорів, стороною яких є Румунія.
(2) У разі невідповідності між пактами та договорами про основні права людини, стороною яких є Румунія, та національними законами пріоритет мають міжнародні правила, якщо Конституція чи внутрішні закони не містять більш сприятливих положень.
СТАТТЯ 21
Вільний доступ до правосуддя
(1) Будь-яка особа може звернутися до суду за захистом своїх прав, свобод та законних інтересів.
(2) Жодний закон не може обмежувати здійснення цього права.
(3) Сторони мають право на справедливий судовий розгляд та вирішення справ у розумні строки.
(4) Спеціальна адміністративна юрисдикція є факультативною та безкоштовною.
РОЗДІЛ II
Основні права та свободи
СТАТТЯ 22
Право на життя та фізичну та психічну недоторканність
(1) Право на життя, а також право на фізичну та психічну недоторканність особи гарантуються.
(2) Ніхто не може бути підданий тортурам або нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.
(3) Смертну кару заборонено.
СТАТТЯ 23
Індивідуальна свобода
(1). Особиста свобода і особиста недоторканність є недоторканними.
(2) Обшук, затримання чи арешт особи допускаються лише у випадках та порядку, передбачених законом.
(3) Затримання не може перевищувати 24 години.
(4) Попередній висновок призначається суддею і лише під час кримінального процесу.
(5) Під час кримінального розслідування попередній висновок може бути призначений на строк не більше ніж 30 днів і може бути продовжений не більше ніж на 30 днів, при цьому загальна тривалість не повинна перевищувати розумний термін, але не більше ніж на 180 днів.
(6) На етапі судового розгляду суд зобов'язаний відповідно до закону періодично, але не пізніше 60 днів, перевіряти законність та обґрунтованість досудового затримання та негайно розпорядитися про звільнення затриманого. підсудного, якщо встановлено підстави, якщо попередній висновок припинено або якщо суд встановлено відсутність нових підстав, що виправдовують збереження позбавлення волі.
(7) На рішення суду про міру попереднього ув'язнення поширюються засоби правового захисту, передбачені законом.
(8) Затриманий або затриманий повинен бути негайно поінформований зрозумілою йому мовою про причини його затримання або арешту, а також про пред'явлене звинувачення у найкоротші терміни; звинувачення розкривається лише у присутності адвоката, обраного чи призначеного ex officio.
(9) Звільнення затриманого або заарештованого є обов'язковим, якщо відпали причини застосування цих заходів, а також в інших випадках, передбачених законом.
(10) Особа, заарештована під варту, має право клопотати про її тимчасове звільнення під судовим контролем або під заставу.(11) До винесення остаточного рішення про засудження особа вважається невинною.
(12) Жодне покарання не може бути встановлене або застосоване інакше як за умов та відповідно до закону.
(13) Позбавлення волі може мати лише кримінальний характер.
СТАТТЯ 24
Право на захист
(1) Право на захист гарантується.
(2) Протягом усього процесу сторони мають право на допомогу адвоката, обраного або призначеного ex officio.
СТАТТЯ 25
Вільне поводження
(1) Право на вільне пересування країною та за кордоном гарантується. Закон встановлює умови для здійснення цього права.
(2) Кожному громадянину гарантується право оселитися або проживати в будь-якій місцевості країни, емігрувати, а також повернутися до країни.
СТАТТЯ 26
Інтимне, сімейне та особисте життя
(1) Органи державної влади поважають та охороняють інтимне, сімейне та приватне життя.
(2) Фізична особа має право розпоряджатися собою, якщо вона не порушує права і свободи інших осіб, громадського порядку чи моральності.
СТАТТЯ 27
Недоторканність житла
(1) Житло та місцеперебування недоторканні. Ніхто не може входити або залишатися в будинку чи оселі людини без її або її згоди.
(2) Положення параграфа (1) можуть бути скасовані законом у таких випадках:
a) виконання ордера на арешт або рішення суду;
b) усунення небезпеки для життя, фізичної недоторканності чи майна людини;
c) захист національної безпеки чи громадського порядку;
d) запобігання поширенню епідемії.
(3) Обшук призначається суддею та проводиться на умовах та у формах, передбачених законом.
(4) Обшуки у нічний час забороняються, за винятком випадків скоєння грубих правопорушень.
СТАТТЯ 28
Секрет листування
Таємниця листів, телеграм, інших поштових відправлень, телефонних переговорів та інших законних способів зв'язку є недоторканною.
СТАТТЯ 29
Свобода совісті
(1) Свобода думки та переконань, а також свобода віросповідання не можуть бути обмежені у жодній формі. Ніхто може бути змушений прийняти думку чи дотримуватися релігійних переконань, які суперечать його переконанням.
(2) свобода совісті гарантується; вона повинна проявлятися в дусі терпимості та взаємної поваги.
(3) Релігійні культи вільні та організуються за своїми статутами відповідно до закону.
(4) У відносинах між культами забороняються будь-які форми, засоби, акти чи дії релігійної ворожнечі.
(5) Релігійні культи автономні від держави та користуються її підтримкою, у тому числі шляхом сприяння релігійної допомоги в армії, лікарнях, пенітенціарних установах, притулках та дитячих будинках.
(6) Батьки чи опікуни мають право за своїми переконаннями забезпечувати освіту неповнолітніх дітей, відповідальність за які вони несуть.
СТАТТЯ 30
Свобода слова
(1) Свобода вираження думок, думок чи переконань і свобода творчості будь-якого роду в усній формі, у письмовій формі, за допомогою зображень, звуків чи інших засобів публічного спілкування недоторканні.
(2) Будь-яка цензура заборонена.
(3) Свобода друку передбачає також свободу створення публікацій.
(4) Жодна публікація не може бути видалена.
(5) Закон може зобов'язувати засоби масової інформації оприлюднити джерело фінансування.
(6) Свобода слова не може завдавати шкоди гідності, честі, приватному життю людини чи праву на власне зображення.
(7) Дифамація країни та нації, розпалювання агресивної війни, національної, расової, класової чи релігійної ворожнечі, підбурювання до дискримінації, територіального сепаратизму чи громадського насильства, а також непристойні прояви, що суперечать моральності, заборонені законом.
(8) Цивільну відповідальність за інформацію або твір, доведений до загальної інформації, несуть видавець або режисер, автор, організатор мистецького заходу, власник засобів розмноження, радіо- або телестанції відповідно до закону. Правопорушення у сфері друку встановлено законом.
СТАТТЯ 31
Право на інформацію
(1) Право особи на доступ до будь-якої інформації, що становить суспільний інтерес, не може бути обмежене.
(2) Органи публічної влади відповідно до своєї компетенції зобов'язані забезпечувати достовірне інформування громадян про суспільні справи та питання, що становлять особистий інтерес.
(3) Право на інформацію не повинно завдавати шкоди заходам захисту молоді або національної безпеки.
(4) Засоби масової інформації, державні та приватні, зобов'язані забезпечувати правильне інформування громадської думки.
(5) Громадське радіо та телебачення є автономними. Вони повинні гарантувати здійснення права на ефір для важливих соціальних та політичних груп. Організація цих служб та парламентський контроль за їх діяльністю регулюються органічним законом.
СТАТТЯ 32
Право на освіту
(1) Право на освіту забезпечується за допомогою обов'язкової загальної освіти, середньої та професійної освіти, вищої освіти, а також інших форм навчання та вдосконалення.
(2) Навчання всіх класів ведеться румунською мовою. Відповідно до закону освіта може проводитись і мовою міжнародного звернення.
(3) Право осіб, що належать до національних меншин, на вивчення своєї рідної мови та право на здобуття освіти цією мовою гарантуються; способи цих прав встановлюються законом.
(4) Державна освіта є безкоштовною відповідно до закону. Держава надає соціальні стипендії дітям та підліткам із неблагополучних та інституціоналізованих сімей відповідно до закону.
(5) Навчання всіх ступенів здійснюється у державних одиницях, приватних та конфесійних відповідно до закону.
(6) Автономія університету гарантується.
(7) Держава забезпечує свободу релігійної освіти відповідно до специфічних вимог кожного культу. У державних школах релігійна освіта організована та гарантується законом.
СТАТТЯ 33
Доступ до культури
(1) Доступ до культури гарантується відповідно до закону.
(2) Свобода людини розвивати свою духовність та долучатися до цінностей національної та загальнолюдської культури не може бути обмежена.
(3) Держава повинна забезпечувати збереження духовної ідентичності, підтримку національної культури, стимулювання мистецтва, захист та збереження культурної спадщини, розвиток сучасної творчості, заохочення культурно-мистецької цінності Румунії у світі.
СТАТТЯ 34
Право на охорону здоров'я
(1) Право на охорону здоров'я гарантується.
(2) Держава зобов'язана вживати заходів щодо забезпечення гігієни та здоров'я населення.
(3) Організація медичної допомоги та системи соціального страхування на випадок хвороби, нещасних випадків, материнства та одужання, контроль за здійсненням медичних професій та парамедичною діяльністю, а також інші заходи з охорони фізичного та психічного здоров'я. особи встановлюється відповідно до закону.
СТАТТЯ 35
Право на здорове довкілля
(1) Держава визнає право кожної людини на здорове та екологічно збалансоване довкілля.
(2) Держава забезпечує законодавчу основу реалізації цього права.
(3) Фізичні та юридичні особи зобов'язані охороняти та покращувати навколишнє середовище.
СТАТТЯ 36
Право голосувати
(1) Громадяни мають виборче право у віці від 18 років до дня виборів включно.
(2) Психічно неповноцінні або неосудні особи, які перебувають під вартою, а також особи, засуджені рішенням суду, що набрало законної сили, до позбавлення виборчих прав, не мають права голосу.
СТАТТЯ 37
Право бути обраним
(1) Громадяни з виборчим правом, які відповідають умовам, викладеним у частині 3 статті 16, обираються за умови, що їм не заборонено вступати до політичних партій відповідно до частини 3 статті 40.
(2) Кандидати мають досягти до дня виборів включно віку 23 років для обрання до Палати депутатів або органів місцевого публічного управління, віку 33 років для обрання до Сенату та віку 35 років. років, щоб бути обраним президентом Румунії.
СТАТТЯ 38
Право бути обраним до Європейського Парламенту
В умовах приєднання Румунії до Європейського Союзу румунські громадяни мають право голосувати та бути обраними до Європейського Парламенту.
СТАТТЯ 39
Свобода зборів
Мітинги, демонстрації, ходи та будь-які інші збори безкоштовні та можуть бути організовані та проведені лише мирним шляхом, без застосування зброї..
СТАТТЯ 40
Право на об'єднання
(1) Громадяни можуть вільно об'єднуватись у політичні партії, професійні спілки, об'єднання роботодавців та інші форми об'єднань.
(2) Партії чи організації, які своїми цілями чи своєю діяльністю виступають проти політичного плюралізму, принципів верховенства права чи суверенітету, цілісності чи незалежності Румунії, є неконституційними.
(3) Судді Конституційного суду, омбудсмени, мирові судді, військовослужбовці, поліцейські та інші категорії державних службовців, встановлені органічним законом, не можуть перебувати в політичних партіях.
(4) Таємні асоціації заборонені.
СТАТТЯ 42
Заборона примусової праці
(1) Право на працю не може бути обмежене. Вибір професії, професії чи заняття, а також місця роботи є вільним.
(2) Працівники мають право на заходи соціального захисту. Вони стосуються безпеки та здоров'я працівників, режиму зайнятості жінок та молоді, встановлення мінімальної брутто-зарплати в країні, щотижневого відпочинку, оплачуваної відпустки, роботи в особливих чи особливих умовах, професійного навчання та інших конкретних ситуацій, встановлених згідно із законом.
(3) Нормальний робочий день у середньому не перевищує 8 годин.
(4) За рівну працю жінки отримують рівну оплату з чоловіками.
(5) Право на ведення колективних переговорів у сфері праці та обов'язковість колективних договорів гарантуються.
СТАТЬЯ 42
Запрещение принудительного труда
(1) Примусова праця заборонена.
(2) Не є примусовою працею:
a) діяльність з виконання військових обов'язків, а також здійснювана відповідно до закону замість них за релігійною чи совісті;
b) робота засудженого, що виконується в нормальних умовах, під час утримання під вартою або умовно-дострокового звільнення;
c) пільги, що накладаються у ситуації, створеній лихами чи іншою небезпекою, а також ті, що входять до складу звичайних цивільних обов'язків, встановлених законом.
СТАТТЯ 43
Право на страйк
(1) Працівники мають право на страйк для захисту професійних, економічних та соціальних інтересів.
(2) Закон встановлює умови та межі здійснення цього права, а також гарантії, необхідні для забезпечення основних послуг товариства.
СТАТТЯ 44
Права приватної власності
(1) Право власності та вимоги до держави гарантуються. Зміст та межі цих прав встановлюються законом.
(2) Приватна власність однаково гарантується та охороняється законом незалежно від власника. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть набувати права приватної власності на землю лише на умовах, що випливають із приєднання Румунії до Європейського Союзу та інших міжнародних договорів, стороною яких є Румунія, на основі взаємності, на умовах, передбачених органічним законом. та законне успадкування.
(3) Ніхто не може бути експропрійований, крім як через громадську користь, встановлену відповідно до закону, зі справедливою та попередньою компенсацією.
(4) Забороняються націоналізація чи інші заходи примусового відчуження державної власності за ознакою соціальної, національної, релігійної, політичної чи іншої дискримінаційної власності її власників.
(5) Для робіт, що становлять суспільний інтерес, орган публічної влади може використати підвальне приміщення будь-якого нерухомого майна із зобов'язанням відшкодувати власнику збитки, завдані ґрунту, насадженням або будинкам, а також інші збитки, які зазнають цього органу.
(6) Відшкодування, передбачене пунктами 3 та 5, визначається за загальною згодою власника або, у разі виникнення спору, судом.
(7) Право власності зобов'язує до виконання завдань з охорони навколишнього середовища та забезпечення добросусідства, а також до виконання інших завдань, які згідно із законом або звичаєм належать до власника.
(8) Законно придбане майно не може бути конфісковано. Законність придбання передбачається.(9) Товари, призначені, використані чи отримані внаслідок злочинів чи правопорушень, можуть бути конфісковані лише відповідно до закону.
СТАТТЯ 45
Економічна свобода
Вільний доступ особи до економічної діяльності, вільна ініціатива та їх здійснення на умовах закону гарантуються.
СТАТТЯ 46
Право наслідувати
Право на спадщину гарантовано.
СТАТТЯ 47
Рівень життя
(1) Держава зобов'язана вживати заходів щодо економічного розвитку та соціального захисту, щоб забезпечити громадянам гідний рівень життя.
(2) Громадяни мають право на пенсію, оплачувану відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, медичну допомогу в державних установах охорони здоров'я, допомогу з безробіття та інші форми державного або приватного соціального страхування, передбачені законом. Громадяни також мають право на заходи соціальної допомоги відповідно до закону.
СТАТТЯ 48
Сім'я
(1) Сім'я ґрунтується на добровільному шлюбі подружжя, на їх рівністі, а також на праві та обов'язках батьків забезпечувати виховання, освіту та навчання дітей.
(2) Умови укладення, розірвання та розірвання шлюбу встановлюються законом. Релігійний шлюб може укладатися лише після громадянського шлюбу.
(3) Позашлюбні діти рівні перед законом із шлюбними.
СТАТТЯ 49
Захист дітей та молоді
(1) Діти та молодь мають особливий захист і допомогу при здійсненні своїх прав.
(2) Держава надає допомогу на дітей та допомогу з догляду за хворою дитиною або дитиною-інвалідом. Інші форми соціального захисту дітей та молоді встановлюються законом.
(3) Забороняється експлуатація неповнолітніх, використання їх у діяльності, що завдає шкоди їхньому здоров'ю, моральності або створює загрозу їхньому життю або нормальному розвитку.
(4) Неповнолітні віком до 15 років не можуть бути прийняті на роботу як працівники.
(5) Органи державної влади зобов'язані сприяти забезпеченню умов для вільної участі молоді у політичному, соціальному, економічному, культурному та спортивному житті країни.
СТАТТЯ 50
Захист людей з обмеженими можливостями
Інваліди мають особливий захист. Держава забезпечує реалізацію національної політики рівних можливостей, профілактики та лікування інвалідності з метою ефективного залучення інвалідів у життя суспільства, дотримання прав та обов'язків батьків та опікунів.
СТАТТЯ 51
Право на петицію
(1) Громадяни мають право звертатися до органів державної влади з клопотаннями, поданими лише від імені тих, хто підписав.
(2) Законно створені організації мають право поводитися з петиціями виключно від імені груп, які вони представляють.
(3) Здійснення права на петицію звільняється з податку.
(4) Органи публічної влади зобов'язані відповідати на звернення у строки та на умовах, встановлених відповідно до закону.
СТАТТЯ 52
Право особи, яка постраждала від дій державної влади
(1) Особа, якій завдано шкоди праву або законному інтересу, органом державної влади, адміністративним актом або нерозв'язанням заяви у встановлений законом строк, має право на визнання заявленого права або законного інтересу, анулювання акту та відшкодування збитків.
(2) Умови та межі здійснення цього права встановлюються органічним законом.
(3) Держава несе майнову відповідальність за шкоду, заподіяну судовими помилками. Відповідальність держави встановлюється відповідно до закону та не знімає відповідальності мирових суддів, які виконували свої обов'язки недобросовісно або за грубою недбалістю.
СТАТТЯ 53
Обмеження на здійснення певних прав чи свобод
(1) Здійснення певних прав чи свобод може бути обмежене лише законом і лише у разі потреби, залежно від обставин: для захисту національної безпеки, порядку, здоров'я чи моральності населення, прав та свобод громадян; проведення кримінального розслідування; запобігання наслідкам стихійного лиха, стихійного лиха або особливо серйозного лиха.
(2) Обмеження може бути наказане, тільки якщо це необхідно в демократичному суспільстві. Міра має бути пропорційною ситуації, що її викликала, вона повинна застосовуватися недискримінаційним чином і без шкоди для існування права або свободи.
РОЗДІЛ III
Основні обов'язки
СТАТТЯ 54
Лояльність до країни
(1) Вірність країні священна.
(2) Громадяни, на яких покладено державні функції, а також військовослужбовці несуть відповідальність за сумлінне виконання покладених на них обов'язків і для цього приносять необхідну законом присягу.
СТАТТЯ 55
Захист країни
(1) Громадяни мають право і зобов'язані захищати Румунію.
(2) Умови несення військового обов'язку встановлюються органічним законом.
(3) Громадяни можуть бути зареєстровані у віці від 20 до 35 років, за винятком добровольців, відповідно до умов органічного закону.
СТАТТЯ 56
Фінансові внески
(1) Громадяни зобов'язані брати участь у державних витратах за допомогою податків та зборів.
(2) Правова система оподаткування має забезпечувати справедливе врегулювання податкового навантаження.
(3) Забороняються будь-які інші пільги, крім встановлених законом, у виняткових випадках.
СТАТТЯ 57
Здійснення прав і свобод
Румунські громадяни, іноземні громадяни та особи без громадянства повинні сумлінно здійснювати свої конституційні права та свободи, не порушуючи прав та свобод інших осіб.
РОЗДІЛ IV
Народний адвокат
СТАТТЯ 58
Виконання обов'язків
(1) Народний адвокат призначається строком на 5 років для захисту прав та свобод фізичних осіб. Заступники народного адвоката спеціалізуються у сфері діяльності.
(2) Народний адвокат та його заступники не можуть обіймати жодних інших державних чи приватних посад, крім викладацьких посад у вищих навчальних закладах.
(3) Організація та діяльність інституту народного адвоката встановлюються органічним законом.
СТАТТЯ 59
Выполнение обязанностей
(1) Народний адвокат здійснює свої повноваження за посадою або за клопотанням осіб, яким було завдано шкоди їхнім правам і свободам, у межах, встановлених законом.
(2) Державні органи зобов'язані надавати народному адвокату необхідну підтримку при здійсненні своїх повноважень.
СТАТТЯ 60
Звіт до парламенту
Народний адвокат подає доповіді обом палатам парламенту щорічно або на їх запит. Звіти можуть містити рекомендації щодо законодавчих або інших заходів щодо захисту прав та свобод громадян.
РОЗДІЛ III
Громадянська влада
ГЛАВА I
Парламент
РОЗДІЛ 1
Організація та робота
СТАТТЯ 61
Роль і структура
(1) Парламент є найвищим представницьким органом румунського народу та єдиною законодавчою владою країни.
(2) Парламент складається з Палати Депутатів та Сенату.
СТАТТЯ 62
Вибір парламенту
(1) Палата депутатів та Сенат обираються загальним, рівним, прямим, таємним та вільним голосуванням відповідно до закону про вибори.
(2) Організації громадян, що належать до національних меншин, які не набрали на виборах кількість голосів для того, щоб бути представленими в Парламенті, мають право на одне місце кожна відповідно до положень закону про вибори. Громадяни національної меншини можуть бути лише однією організацією.
(3) Чисельність депутатів та сенаторів встановлюється законом про вибори стосовно чисельності населення країни.
СТАТТЯ 63
Строк повноважень
(1) Палата депутатів та Сенат обираються строком на 4 роки, який продовжується по праву в умовах мобілізаційного, військового, облогового чи надзвичайного стану, до їх припинення.
(2) Вибори до Палати Депутатів та Сенат мають відбутися протягом максимум 3 місяців після закінчення терміну повноважень або розпуску Парламенту.
(3) Новообраний Парламент має зібратися за скликання Президента Румунії протягом 20 днів після виборів.
(4) Повноваження Палат продовжуються до законних зборів нового Парламенту. У цей період Конституцію не можна переглянути, а органічні закони не можуть бути прийняті, змінені або скасовані.
(5) Законопроекти або законодавчі пропозиції, включені до порядку денного попереднього Парламенту, залишаються чинними в новому Парламент
СТАТТЯ 64
Внутрішня організація
(1) Організація та діяльність кожної Палати встановлюються її власним становищем. Фінансові ресурси Палат передбачені у затверджених ними бюджетах.
(2) Кожна палата обирає постійну посаду. Голова Палати депутатів та голова Сенату обираються на строк повноважень палат. Інші члени Постійного бюро обираються на початку кожної сесії. Члени Постійного бюро можуть бути відкликані до закінчення їх повноважень.
(3) Депутати та сенатори можуть об'єднуватись у парламентські групи відповідно до регламенту кожної Палати.
(4) Кожна Палата створює власні постійні комітети і може створювати комітети з розслідування або інші спеціальні комітети. Палати можуть створювати спільні комітети.
(5) Постійні бюро та парламентські комісії формуються відповідно до політичної конфігурації кожної Палати.
СТАТТЯ 65
Засідання палати
(1) Палата депутатів та Сенат працюють на окремих засіданнях.
(2) Палати здійснюють свою роботу також на спільних засіданнях відповідно до положення, прийнятого більшістю голосів депутатів і сенаторів, для:
a) отримання послання від президента Румунії;
b) затвердження державного бюджету та бюджету державного соціального страхування;
c) оголошення повної чи часткової мобілізації;
d) оголошення стану війни;
e) зупинення або припинення воєнних дій;
f) затвердження стратегії національної оборони країни;
g) розгляд звітів Вищої ради національної оборони;
h) призначення на пропозицію Президента Румунії директорів розвідувальних служб та здійснення контролю за діяльністю цих служб;
i) призначення народного адвоката;
j) встановлення статусу депутатів та сенаторів, встановлення їх забезпечення та інших прав;
k) виконання інших повноважень, які відповідно до Конституції чи регламенту здійснюються на спільному засіданні.
СТАТТЯ 66
Сесії
(1) Палата депутатів та Сенат збираються на дві чергові сесії на рік. Перша сесія розпочинається у лютому і може бути пізніше кінця червня. Друга сесія розпочинається у вересні і не може перевищувати кінця грудня.
(2) Палата Депутатів і Сенат також збираються на позачергові сесії на вимогу Президента Румунії, постійного бюро кожної Палати або принаймні однієї третини депутатів або сенаторів.
(3) Скликання Палат здійснюється їхніми головами.
СТАТТЯ 67
Правові акти та правовий кворум
Палата депутатів та Сенат приймають закони, рішення та пропозиції у присутності більшості членів.
СТАТТЯ 68
Суспільний характер зустрічей
(1) Збори обох Палат є відкритими.
(2) Палати можуть вирішити, що деякі збори мають бути таємними.
РОЗДІЛ 2
Статут для членів та сенаторів
СТАТТЯ 69
Представницький мандат
(1) При виконанні мандату депутати та сенатори перебувають на службі народу.
(2) Будь-який обов'язковий мандат недійсний.
СТАТТЯ 70
Мандат депутатів та сенаторів
(1) Депутати та сенатори приступають до виконання своїх повноважень у день законних зборів Палати, частиною якої вони є, за умови підтвердження виборів та складання присяги. Присяга встановлюється органічним законом.
(2) Повноваження депутата чи сенатора припиняються у день законних зборів новообраних Палат або у разі відставки, втрати виборчих прав, несумісності чи смерті.
СТАТТЯ 71
Несумісність
(1) Ніхто не може бути депутатом та сенатором одночасно.
(2) Посада депутата чи сенатора несумісна із здійсненням будь-якої державної влади, за винятком посади члена уряду.
(3) Інші несумісності встановлюються органічним законом.
СТАТТЯ 72
Парламентський імунітет
(1) Депутати та сенатори не можуть нести юридичну відповідальність за голоси чи політичні погляди, виражені під час виконання ними своїх повноважень.
(2) Депутати та сенатори можуть бути притягнуті до відповідальності та притягнуті до відповідальності за дії, не пов'язані з голосуванням чи політичними поглядами, вираженими при здійсненні їх мандату, але не можуть бути обшукані, затримані або арештовані без згоди їх Палати після їх заслуховування. Кримінальне переслідування та кримінальне переслідування може здійснюватись лише прокуратурою при Вищому касаційному суді. Юрисдикція належить Високому касаційному суду.
(3) У разі скоєння особливо тяжких злочинів депутати або сенатори можуть бути затримані та обшукані. Міністр юстиції негайно інформує Голову Палати про його затримання та обшук. Якщо Палата встановить, що немає підстав для тримання під вартою, вона повинна негайно розпорядитися скасування заходу.
РОЗДІЛ 3
Прийняття
СТАТТЯ 73
Категорії законів
(1) Парламент приймає конституційні закони, органічні закони та звичайні закони.
(2) Конституційні закони є законами щодо перегляду Конституції.
(3) Органічний закон регулює:
a) виборчу систему; організація та функціонування Постійного виборчого органу;
b) організація, функціонування та фінансування політичних партій;
c) статус депутатів та сенаторів, встановлення винагороди та інші їхні права;
d) організація та проведення референдуму;
e) організація уряду та Вищої ради національної оборони;
f) режим стану часткової або повної мобілізації збройних сил та стану війни;
g) осадовий та надзвичайний стан;
h) правопорушення, покарання та режим їх виконання;
i) оголошення амністії чи колективного помилування;
j) статус державних службовців;
k) адміністративне судочинство;
l) організація та діяльність Вищої ради магістратури, судів, державного міністерства та Рахункової палати;
m) загальний правовий режим власності та спадкування;
n) загальна організація освіти;
o) організація місцевого публічного управління, території та загальний режим місцевої автономії;
p) загальний режим трудових відносин, профспілок, об'єднань роботодавців та соціального захисту;
q) статус національних меншин у Румунії;
r) загальний режим культів;
s) інші сфери, для яких Конституцією передбачено ухвалення органічних законів.
СТАТТЯ 74
Звернення до палат
(1) Законодавча ініціатива належить, залежно від обставин, Уряду, депутатам, сенаторам або не менше 100 000 громадян з правом голосу. Громадяни, які висловлюють своє право на законодавчу ініціативу, мають бути вихідцями не менше ніж з чверті повітів країни, і в кожному з цих повітів, відповідно у Бухаресті, має бути зареєстровано щонайменше 5000 підписів на підтримку цієї ініціативи.
(2) Фіскальні, міжнародні питання, питання амністії та помилування не можуть бути предметом законодавчої ініціативи громадян.
(3) Уряд здійснює свою законодавчу ініціативу, спрямовуючи законопроект до компетентної Палати для його прийняття як перша сповіщена Палата.
(4) Депутати, сенатори та громадяни, які здійснюють право законодавчої ініціативи, можуть вносити законодавчі пропозиції лише у формі, необхідної для законопроектів.
(5) Законодавчі пропозиції спочатку обговорюються компетентною Палатою для їх прийняття як перша повідомлена Палата.
СТАТТЯ 75
Обращение в палаты
(1) Законопроекти та законодавчі пропозиції щодо ратифікації договорів або інших міжнародних угод та законодавчих заходів, що випливають із застосування цих договорів або угод, а також подані проекти органічних законів подаються для обговорення та прийняття до Палати депутатів як перша повідомлена Палата, статті 31 (5), статті 40 (3), статті 55 (2), статті 58 (3), статті 73 (3) (e), (k), (l) ), (n), ( o) , стаття 79 (2), стаття 102 (3), стаття 105 (2), стаття 117 (3), стаття 118 (2) і (3), стаття 120 (2), стаття 126 (2) (4) ) та (5) та Стаття 142 (5). Інші проекти законів або законодавчі пропозиції підлягають обговоренню та прийняттю Сенатом як перша повідомлена Палата.
(2) Перша сповіщена Палата приймає рішення протягом 45 днів. Для кодексів та інших законів великої складності термін складає 60 днів. У разі перевищення цих строків вважається, що законопроекти чи законодавчі пропозиції ухвалено.
(3) Після прийняття або відхилення першою повідомленою Палатою проект або законодавчу пропозицію надсилаються до іншої Палати, яка приймає остаточне рішення.
(4) Якщо перша розглянута Палата приймає положення, яке відповідно до параграфа 1 відноситься до її повноважень щодо прийняття рішень, положення вважається остаточно прийнятим, якщо з ним погоджується і друга Палата. В іншому випадку, тільки для відповідного положення, закон повертається до першої повідомленої палати, яка ухвалить остаточне рішення у надзвичайному порядку.
(5) Положення параграфа 4 про повернення закону застосовуються відповідно, якщо палата, яка приймає рішення, приймає положення, щодо якого право прийняття рішення належить першій палаті.
СТАТТЯ 76
Прийняття законів та рішень
(1) Органічні закони та рішення про регламенти Палат приймаються більшістю голосів членів кожної Палати.
(2) Звичайні закони та рішення приймаються більшістю голосів присутніх членів.
(3) На вимогу Уряду або з власної ініціативи Парламент може приймати проекти законів або законодавчі пропозиції у надзвичайному порядку, встановленому регламентом кожної Палати.
СТАТТЯ 77
Оприлюднення закону
(1) Закон надсилається для оприлюднення Президента Румунії. Оприлюднення закону здійснюється протягом максимум 20 днів із моменту отримання.
(2) Перед оприлюдненням Президент може один раз вимагати від Парламенту переглянути закон.
(3) Якщо Президент вимагає перегляду закону або якщо була запитана перевірка його конституційності, оприлюднення закону має бути проведене протягом 10 днів з моменту отримання закону, прийнятого після повторного розгляду або з моменту отримання рішення Конституційного Суду, що підтверджує його конституційність.
СТАТТЯ 78
Набуття чинності Законом
Закон оприлюднюється в Офіційному віснику Румунії і набирає чинності через 3 дні з дати публікації або в пізніший термін, зазначений у його тексті.
СТАТТЯ 79
Рада з питань законодавства
(1) Законодавча рада є спеціалізованим консультативним органом Парламенту, який затверджує проекти нормативних актів з метою систематизації, уніфікації та узгодження всього законодавства. Він веде офіційні записи румунського законодавства.
(2) Створення, організація та діяльність Законодавчої ради встановлюються органічним законом.
РОЗДІЛ II
Президент Румунії
СТАТТЯ 80
Роль президента
(1) Президент Румунії представляє румунську державу і є гарантом національної незалежності, єдності та територіальної цілісності країни.
(2) Президент Румунії забезпечує дотримання Конституції та належне функціонування органів державної влади. З цією метою Президент здійснює функцію посередника між владою держави, а також між державою та суспільством.
СТАТТЯ 81
Вибори президента
(1) Президент Румунії обирається загальним, рівним, прямим, таємним та вільним голосуванням.
(2) Вибраним оголошується кандидат, який набрав під час першого голосування більшість голосів виборців, зареєстрованих у виборчих списках.
(3) Якщо жоден із кандидатів не отримав цієї більшості, проводиться повторне голосування між першими двома кандидатами, встановленими у порядку числа голосів, отриманих у першому турі. Вибраним оголошується кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів.
(4) Ніхто не може займати пост Президента Румунії щонайбільше два терміни. Вони також можуть бути послідовними.
СТАТТЯ 82
Підтвердження мандату та складання присяги
(1) Результат виборів на посаду Президента Румунії затверджується Конституційним Судом.
(2) Кандидат, обрання якого визнано дійсним, складає таку присягу перед Палатою депутатів і Сенатом на спільному засіданні:«Клянуся віддати всі свої сили та вміння для духовного та матеріального розвитку румунського народу, поважати Конституцію та закони країни, захищати демократію, основні права та свободи громадян, суверенітет, незалежність, єдність та територіальну цілісність Румунії. Боже, допоможи мені!
СТАТТЯ 83
Строк повноважень
(1) Термін повноважень Президента Румунії складає 5 років і набирає чинності з дня принесення присяги.
(2) Президент Румунії здійснює свої повноваження до присяги новообраного Президента.
(3) Повноваження Президента Румунії можуть бути продовжені органічним законом у разі війни або катастрофи.
СТАТТЯ 84
Несумісність та імунітети
(1) Протягом терміну повноважень Президент Румунії не може бути членом партії і не може займати будь-яку іншу державну чи приватну посаду.
(2) Президент Румунії має імунітет. Положення статті 72(1) застосовуються відповідним чином.
СТАТТЯ 85
Призначення уряду
(1) Президент Румунії висуває кандидата на посаду Прем'єр-міністра і призначає Уряд на підставі вотуму довіри, наданої Парламентом.
(2) У разі перестановок в уряді або вакансії Президент відкликає та призначає на пропозицію Прем'єр-міністра деяких членів Уряду.
(3) Якщо пропозиція про перестановки змінює структуру чи політичний склад Уряду, Президент Румунії може здійснювати повноваження, передбачені у параграфі 2, лише на підставі схвалення Парламенту, наданого на пропозицію Прем'єр-міністра.
СТАТТЯ 86
Консультація уряду
Президент Румунії може консультуватися з Урядом з нагальних питань особливої важливості.
СТАТТЯ 87
Участь у засіданнях уряду
(1) Президент Румунії може брати участь у засіданнях Уряду, на яких обговорюються питання, що становлять національний інтерес щодо зовнішньої політики, оборони країни, забезпечення громадського порядку та, на вимогу Прем'єр-міністра, в інших ситуаціях.
(2) Президент Румунії головує на засіданнях Уряду, в яких він бере участь.
СТАТТЯ 88
Повідомлення
Президент Румунії звертається до парламенту з посланнями з основних політичних питань країни.
СТАТТЯ 89
Розпуск парламенту
(1) Після консультації з головами двох палат і лідерами парламентських груп Президент Румунії може розпустити Парламент, якщо він не висловив вотум довіри для формування уряду протягом 60 днів з моменту першого запиту. і лише після відхилення як мінімум двох інвестиційних заявок.
(2) Парламент може бути розпущений лише один раз протягом одного року.
(3) Парламент не може бути розпущений протягом останніх шести місяців мандата Президента Румунії, а також під час стану мобілізації, війни, облоги або надзвичайного стану.
СТАТТЯ 90
Референдум
Президент Румунії після консультації з парламентом може попросити народ висловити на референдумі свою волю з питань, що становлять національний інтерес.
СТАТТЯ 91
Обов'язки у сфері зовнішньої політики
(1) Президент укладає міжнародні договори від імені Румунії, укладені Урядом, та подає їх на ратифікацію Парламенту протягом розумного строку. Інші міжнародні договори та угоди укладаються, затверджуються або ратифікуються у порядку, встановленому законодавством.
(2) Президент за пропозицією Уряду акредитує та відкликає дипломатичних представників Румунії та затверджує установу, скасування або зміну рангу дипломатичних місій.
(3) Дипломатичні представники інших держав акредитовані за Президента Румунії.
СТАТТЯ 92
Обов'язки у сфері оборони
(1) Президент Румунії є командувачем збройних сил і виконує функції Голови Вищої Ради національної оборони.
(2) Він може оголосити з попереднього схвалення Парламенту часткову або повну мобілізацію збройних сил. Тільки у виняткових випадках рішення Президента подається на затвердження Парламенту протягом 5 днів після його ухвалення.
(3) У випадку збройної агресії проти країни Президент Румунії вживає заходів для відображення агресії і негайно інформує про це Парламент через послання. Якщо парламент не засідає, він скликається згідно із законом протягом 24 годин після агресії.
(4) У разі мобілізації або війни Парламент продовжує свою діяльність під час усіх цих штатів, а якщо він не засідає, то скликається згідно із законом протягом 24 годин після їх оголошення.
СТАТТЯ 93
Виняткові заходи
(1) Президент Румунії запроваджує відповідно до закону облогове або надзвичайне становище в усій країні або в деяких адміністративно-територіальних одиницях і просить Парламент затвердити вжитий захід протягом 5 днів після його прийняття.
(2) Якщо Парламент не засідає, він скликається згідно із законом не пізніше ніж через 48 годин після введення осадного або надзвичайного стану та діє протягом усього їх терміну.
СТАТТЯ 94
Інші обов'язки
Президент Румунії також виконує такі повноваження:
a) нагороджує орденами та почесними званнями;
b) надає звання маршала, генерала та адмірала;
c) призначає на державну посаду відповідно до умов, передбачених законом;
d) надає індивідуальне помилування.
СТАТТЯ 95
Усунення з посади
(1) У разі вчинення серйозних дій з порушенням положень Конституції Президент Румунії може бути усунений з посади Палатою депутатів та Сенатом на спільному засіданні більшістю голосів депутатів та сенаторів після консультації з Конституційним судом. Президент може надати роз'яснення Парламенту щодо фактів, висунутих проти нього.
(2) Пропозиція про звільнення з посади може бути ініційована не менше ніж однією третиною від числа депутатів та сенаторів і має бути негайно доведена до відома Президента.
(3) Якщо пропозиція про звільнення з посади схвалена, протягом 30 днів має бути проведений референдум для звільнення Президента.
СТАТТЯ 96
Переслідування
(1) Палата Депутатів і Сенат на спільному засіданні принаймні двома третинами голосів від числа депутатів і сенаторів можуть ухвалити рішення про імпічмент Президента Румунії за державну зраду.
(2) Пропозиція про обвинувальне ув'язнення може бути ініційована більшістю депутатів і сенаторів і повинна бути доведена негайно до Президента Румунії для того, щоб він міг дати роз'яснення щодо фактів, що ставляться до нього.
(3) З дати пред'явлення обвинувачення до дати звільнення Президент усувається з посади згідно із законом.
(4) Юрисдикція належить Вищому касаційному суду. Президент повинен бути звільнений з посади в день, коли обвинувальний вирок стає остаточним.
СТАТТЯ 97
Вакансія на роботу
(1) Вакансія посади Президента Румунії виникає у разі відставки, звільнення з посади, остаточної неможливості здійснення повноважень або смерті.
(2) Протягом трьох місяців з дня звільнення поста Президента Румунії Уряд повинен провести вибори нового Президента.
СТАТТЯ 98
Проміжне положення
(1) Якщо посада Президента стає вакантною, або якщо Президент звільнений з посади, або якщо він тимчасово не може виконувати свої обов'язки, тимчасовий термін надається по порядку Головою Сенату або Головою Палати. депутатів.
(2) Повноваження, передбачені статтями 88-90, не можуть здійснюватися під час перебування на посаді президента.
СТАТТЯ 99
Відповідальність виконуючого обов'язки президента
Якщо особа, яка тимчасово виконує обов'язки президента Румунії, робить серйозні дії, щопорушують положення Конституції, застосовуються статті 95 та 98.
СТАТТЯ 100
Акти президента
Офіційний вісник Румунії. Неопублікування спричиняє відсутність указу.(2) Укази, видані Президентом Румунії при здійсненні його повноважень, передбачених у статті 91 (1) та (2), статті 92 (2) та (3), статті 93 (1) та статті 94 (а) , (b) ) та d) скріплюються підписом Прем'єр-міністра.
СТАТТЯ 101
Посібник та інші права
Відшкодування збитків та інші права Президента Румунії встановлюються законом.
РОЗДІЛ III
Уряд
СТАТТЯ 102
Роль та структура
(1) Уряд відповідно до своєї програми управління, прийнятої Парламентом, забезпечує здійснення внутрішньої та зовнішньої політики країни та здійснює загальне керівництво державною адміністрацією.
(2) У разі виконання своїх обов'язків Уряд співпрацює із зацікавленими громадськими органами.
(3) Уряд складається з прем'єр-міністра, міністрів та інших членів, встановлених органічним законом.
СТАТТЯ 103
Інвеститура
(1) Президент Румунії висуває кандидата на пост Прем'єр-міністра після консультації з партією, яка має абсолютну більшість у Парламенті, або, якщо такої більшості немає, з партіями, представленими в Парламенті.
(2) Кандидат на посаду Прем'єр-міністра повинен протягом 10 днів після призначення вимагати вотум довіри Парламенту програмі та усьому списку Уряду.
(3) Програма та список Уряду обговорюються Палатою Депутатів та Сенатом на спільному засіданні. Парламент висловлює довіру Уряду більшістю голосів депутатів та сенаторів.
СТАТТЯ 104
Присяга на вірність
(1) Прем'єр-міністр, міністри та інші урядовці приносять індивідуальну присягу відповідно до статті 82 перед Президентом Румунії.
(2) Уряд загалом і кожен член здійснюють свої повноваження, починаючи з дня складання присяги.
СТАТТЯ 105
Несумісність
(1) Посада члена Уряду несумісна із здійсненням іншої державної влади, за винятком посади депутата чи сенатора. Це також несумісне із здійсненням оплачуваного професійного представництва у комерційних організаціях.
(2) Інші несумісності встановлюються органічним законом.
СТАТТЯ 106
Припинення членства в уряді
Посада члена Уряду припиняється у разі відставки, відкликання, втрати виборчих прав, стану несумісності, смерті, а також в інших випадках, передбачених законом.
СТАТТЯ 107
Прем'єр-міністр
(1) Прем'єр-міністр очолює Уряд та координує діяльність його членів з дотриманням їх повноважень. Він також подає Палаті депутатів або Сенату звіти та заяви про політику уряду, яка обговорюється у пріоритетному порядку.
(2) Президент Румунії не може усунути Прем'єр-міністра.
(3) Якщо Прем'єр-міністр перебуває в одній із ситуацій, передбачених статтею 106, за винятком відкликання, або не може виконувати свої обов'язки, Президент Румунії призначає іншого члена Уряду, який тимчасово виконує обов'язки Прем'єр-міністра, щоб виконувати обов'язки Прем'єр-міністра до формування нового уряду. Тимчасовий термін у період неможливості здійснення повноважень припиняється, якщо прем'єр відновлює свою діяльність в уряді.
(4) Положення параграфа 3 застосовуються з відповідними змінами до інших членів Уряду на пропозицію Прем'єр-міністра на строк, що не перевищує 45 днів.
СТАТТЯ 108
Урядові акти
(1) Уряд приймає постанови та розпорядження.
(2) Постанови видаються в організацію правоохоронних органів.
(3) Постанови видаються на підставі спеціального закону, що уповноважує, в межах і на умовах, передбачених ним.
(4) Рішення та постанови, прийняті Урядом, мають бути підписані Прем'єр-міністром, скріплені підписами міністрів, які зобов'язані їх виконувати, та мають бути опубліковані в Офіційному віснику Румунії. Неопублікування спричиняє відсутність рішення чи постанови. Рішення військового характеру повідомляються лише заінтересованим установам.
СТАТТЯ 109
Відповідальність членів Уряду
(1) Уряд несе політичну відповідальність за всю свою діяльність лише перед Парламентом. Кожен член Уряду несе політичну відповідальність солідарно з іншими членами за діяльність Уряду та за його дії.
(2) Тільки Палата Депутатів, Сенат та Президент Румунії мають право вимагати проведення кримінального розслідування щодо членів Уряду за діяння, вчинені під час виконання ними своїх функцій. Якщо потрібне кримінальне переслідування, президент Румунії може розпорядитися про їхнє усунення з посади. Притягнення до відповідальності члена Уряду тягне за собою усунення його з посади. Юрисдикція належить Високому касаційному суду.
(3) Випадки відповідальності та покарання, які застосовуються до членів Уряду, регулюються законом про відповідальність міністрів.
СТАТТЯ 110
Припинення повноважень
(1) Уряд здійснює свої повноваження до дати визнання дійсними загальних парламентських виборів.
(2) Уряд розпускається у день відкликання Парламентом вираженої довіри або якщо Прем'єр-міністр перебуває в одній із ситуацій, передбачених статтею 106, за винятком відкликання, або не може виконувати свої обов'язки понад 45 років. днів.
(3) У ситуаціях, зазначених у параграфі 2, застосовуються положення статті 103.
(4) Уряд, строк повноважень якого закінчився відповідно до пунктів 1 та 2, до прийняття присяги членами нового Уряду здійснює лише дії, необхідні для управління державними справами.
РОЗДІЛ IV
Відносини парламенту з урядом
СТАТТЯ 111
Інформування парламенту
(1) Уряд та інші органи державного управління в рамках парламентського контролю за їх діяльністю зобов'язані подавати через своїх голів інформацію та документи, які запитуються Палатою депутатів, Сенатом або парламентськими комісіями. Якщо законодавча ініціатива пов'язана із внесенням змін до положень державного бюджету або бюджету державного соціального страхування, запит інформації є обов'язковим.
(2) Члени Уряду мають доступ до Парламенту. Якщо потрібна їхня присутність, їхня участь обов'язкова.
СТАТТЯ 112
Прості питання, інтерпеляції та клопотання
(1) Уряд та кожен з його членів зобов'язані відповідати на запитання чи запити, сформульовані депутатами чи сенаторами, на умовах, передбачених регламентами обох Палат Парламенту.
(2) Палата депутатів або Сенат можуть прийняти просту пропозицію, яка виражає свою позицію щодо внутрішньої або зовнішньої політики або, залежно від обставин, щодо питання, яке було предметом інтерпеляції.
СТАТТЯ 113
Вотум недовіри
(1) Палата депутатів та Сенат на спільному засіданні можуть відкликати довіру, надану Уряду, прийнявши вотум недовіри більшістю голосів депутатів та сенаторів.
(2) Вотум недовіри може бути ініційований не менше ніж однією чвертю від загальної кількості депутатів та сенаторів і повинен бути доведений до відома Уряду в день подання.
(3) Вотум недовіри розглядається через 3 дні з дня його внесення на спільне засідання обох Палат.
(4) Якщо вотум недовіри було відхилено, депутати та сенатори, які підписали його, не можуть більше ініціювати на тій же сесії новий вотум недовіри, якщо тільки Уряд не візьме на себе відповідальність відповідно до статті 114.
СТАТТЯ 114
Підзвітність уряду
(1) Уряд може взяти на себе відповідальність перед Палатою Депутатів та Сенатом на спільному засіданні щодо програми, заяви про спільну політику чи законопроект.
(2) Уряд розпускається, якщо вотум недовіри, поданий протягом 3 днів після подання програми, заяви про спільну політику або законопроект, був проголосований відповідно до умов статті 113.
(3) Якщо Уряд не відправлений у відставку відповідно до пункту 2, законопроект, поданий, змінений чи доповнений, залежно від обставин, поправками, ухваленими Урядом, вважається прийнятим, а реалізація програми чи загальнополітичної заяви стають обов'язковими для уряду.
(4) Якщо Президент Румунії вимагає перегляду закону, прийнятого відповідно до пункту (3), його обговорення проводиться на спільному засіданні двох Палат.
СТАТТЯ 115
Законодавча делегація
(1) Парламент може ухвалити спеціальний закон, який уповноважує Уряд видавати постанови в сферах, що не охоплюються органічними законами.
(2) Уповноважуючий закон в обов'язковому порядку встановлює обсяг та дату, до яких можуть бути видані ухвали.
(3) Якщо уповноважуючий закон вимагає цього, постанови подаються на затвердження Парламенту відповідно до законодавчої процедури до закінчення строку повноважень. Недотримання терміну спричиняє припинення дії постанови.
(4) Уряд може приймати надзвичайні постанови лише у надзвичайних ситуаціях, регулювання яких не може бути відкладено, маючи зобов'язання мотивувати їхню невідкладність.
(5) Надзвичайна постанова набирає чинності тільки після її подання для обговорення в надзвичайній процедурі Палаті, компетентної бути повідомленою, та після її публікації в Офіційному віснику Румунії. Палати, якщо вони не засідають, мають бути скликані протягом 5 днів після подання або, залежно від обставин, направлення. Якщо повідомлена палата не приймає рішення за наказом протягом 30 днів після його подання, він вважається прийнятим і передається до іншої палати, яка також приймає рішення про термінову процедуру. Надзвичайна постанова, що містить норми органічного закону, затверджується більшістю голосів, передбачених статтею 76(1).
(6) Надзвичайні постанови не можуть видаватися в галузі конституційного права, не можуть торкатися режиму основних державних інститутів, прав, свобод і обов'язків, передбачених Конституцією, виборчих прав і не можуть стосуватися заходів примусового відчуження публічного майна.
(7) Постанови, якими було передано Парламент, затверджуються або відхиляються законом, який також включає постанови, дія яких припинилася відповідно до параграфу 3.
(8) Закон про затвердження або відхилення регулює, за необхідності, необхідні заходи щодо правових наслідків, що виникли у період застосування ухвали.
РОЗДІЛ V
Державне управління
РОЗДІЛ 1
Центральне спеціалізоване державне управління
СТАТТЯ 116
Структура
(1) Міністерства організовані лише у підпорядкуванні Уряду.
(2) Інші спеціалізовані органи можуть бути організовані у підпорядкуванні Уряду чи міністерств або як автономні адміністративні органи.
СТАТТЯ 117
Творчість
(1) Міністерства створюються, організовуються та діють відповідно до закону.
(2) Уряд та міністерства, на думку Рахункової палати, можуть створювати спеціалізовані органи, які перебувають у їхньому підпорядкуванні, лише якщо закон визнає цю компетенцію.
(3) Органічним законом може бути створено автономні адміністративні органи.
СТАТТЯ 118
Збройні сили
(1) Армія підкоряється виключно волевиявленню народу для забезпечення суверенітету, незалежності та єдності держави, територіальної цілісності країни та конституційної демократії. Відповідно до закону та міжнародних договорів, стороною яких є Румунія, армія сприяє колективній обороні в системах військового союзу та бере участь у діях щодо підтримки чи відновлення миру.
(2) Структура системи національної оборони, підготовка населення, економіки та території до оборони, а також положення військовослужбовців встановлюються органічним законом.
(3) Положення пунктів 1 та 2 застосовуються з відповідними змінами до інших військовослужбовців, встановлених законом.
(4) Забороняється організація військової чи воєнізованої діяльності поза державною владою.
(5) На території Румунії можуть входити, розміщуватись, проводити операції або проходити іноземні війська лише відповідно до закону або міжнародних договорів, стороною яких є Румунія.
СТАТТЯ 119
Вища рада національної оборони
Вища рада національної оборони організовує та координує діяльність, пов'язану з обороною країни та національною безпекою, участь у підтримці міжнародної безпеки та колективної оборони в системах військових союзів, а також дії щодо підтримки або відновлення миру.
СТАТТЯ 120
Основні принципи
(1) Державне управління адміністративно-територіальних одиниць ґрунтується на принципах децентралізації, місцевої автономії та деконцентрації публічних послуг.
(2) В адміністративно-територіальних одиницях, у яких громадяни, що належать до національної меншини, становлять значну частку, використання мови відповідної національної меншини має бути забезпечене у письмовій та усній формі у відносинах з органами місцевого публічного управління та з деконцентрованими державними послугами.
СТАТТЯ 121
Комунальна та міська влада
(1) Органами публічного управління, за допомогою яких здійснюється місцева автономія в комунах та містах, є виборні місцеві ради та виборні мери відповідно до закону.
(2) Місцеві поради та мери діють відповідно до закону як органи влади.
(3) Органи, зазначені у пункті 1, можуть бути створені також у адміністративно-територіальних одиницях муніципалітетів.
СТАТТЯ 122
Рада округу
(1) Повітова рада є органом публічної адміністрації для координації діяльності громадських та міських рад з метою надання громадських послуг, що становлять інтерес повіту.
(2) Повітова рада обирається та діє відповідно до закону.
СТАТТЯ 123
Префект
(1) Уряд призначає префекта у кожному окрузі та муніципалітеті Бухареста.
(2) Префект є представником Уряду на місцевому рівні та керує децентралізованими державними службами міністерств та інших органів центрального публічного управління з адміністративно-територіальних одиниць.
(3) Повноваження префекта встановлюються органічним законом.
(4) Відсутні відносини підпорядкованості між префектами, з одного боку, місцевими радами та мерами, а також повітовими радами та їхніми головами, з іншого боку.
(5) Префект може оскаржити в суді з адміністративних спорів акт повітової ради, місцевої ради або мера, якщо він вважає цей акт незаконним. Дія акту, що оспорюється, призупинено законом.
РОЗДІЛ VI
Судова влада
РОЗДІЛ 1
Суди
СТАТТЯ 124
Повернути правосуддя
(1) Правосуддя здійснюється в ім'я закону.
(2) Правосуддя унікальне, неупереджене і рівне для всіх.
(3) Судді незалежні та підкоряються лише закону.
СТАТТЯ 125
Статус суддів
(1) Судді, призначені Президентом Румунії, незмінні відповідно до закону.
(2) Пропозиції про призначення, а також про просування по службі, переведення та санкціонування суддів належать до компетенції Вищої ради магістратури відповідно до положень її органічного закону.
(3) Посада судді несумісна з будь-якою іншою державною чи приватною посадою, за винятком викладацької посади у вищому навчальному закладі.
СТАТТЯ 126
Суди
(1) Правосуддя здійснюється Вищим касаційним судом та іншими судами, встановленими законом.
(2) Компетенція судів та порядок судового розгляду встановлюються лише законом.
(3) Вищий касаційний суд забезпечує одноманітне тлумачення та застосування закону іншими судами відповідно до своєї компетенції.
(4) Склад Вищого касаційного суду та правила його діяльності встановлюються органічним законом.
(5) Забороняється утворювати надзвичайні суди. Органічний закон може засновувати спеціалізовані суди з певних питань із можливістю участі, залежно від випадку, осіб, які не входять до судової влади.
(6) Судовий контроль за адміністративними актами органів публічної влади у порядку адміністративного судочинства гарантується, за винятком актів, що стосуються відносин з Парламентом, а також актів військового командування. Суди з адміністративних суперечок правомочні дозволяти претензії потерпілих у вигляді постанов чи, залежно обставин, положень постанов, визнаних неконституційними.
СТАТТЯ 127
Суспільний характер дебатів.
Судові засідання є відкритими, крім випадків, передбачених законом.
СТАТТЯ 128
Використання рідної мови та перекладача в суді
(1) Судове провадження ведеться румунською мовою.
(2) Румунські громадяни, що належать до національних меншин, мають право висловлювати свою думку рідною мовою в судах відповідно до умов органічного закону.
(3) Порядок здійснення права, передбаченого у пункті 2, включаючи використання усних чи письмових перекладачів, визначається таким чином, щоб не перешкоджати належному відправленню правосуддя та не спричиняти додаткових витрат для заінтересованих сторін.
(4) Іноземні громадяни та особи без громадянства, які не розуміють або не володіють румунською мовою, мають право знайомитися з усіма документами та справами справи, виступати в суді та робити висновки через перекладача; у кримінальному судочинстві це право надається безоплатно.
СТАТТЯ 129
Використання засобів правового захисту
Щодо судових рішень зацікавлені сторони та Державне міністерство можуть використовувати засоби оскарження відповідно до закону.
СТАТТЯ 130
Судова поліція
До послуг судів поліція.
РОЗДІЛ 2
Громадське міністерство
СТАТТЯ 131
Роль громадського міністерства
(1) У судовій діяльності Державне міністерство представляє спільні інтереси суспільства та захищає законність, права та свободи громадян.
(2) Державне міністерство здійснює свої повноваження через прокурорів, сформованих в органах прокуратури відповідно до закону.
(3) Прокуратура діє при судах, керує та контролює кримінально-слідчу діяльність судової поліції відповідно до закону.
СТАТТЯ 132
Статус прокурорів
(1) Прокурори здійснюють свою діяльність відповідно до принципів законності, неупередженості та ієрархічного контролю під керівництвом міністра юстиції.
(2) Посада прокурора несумісна з будь-якою іншою державною або приватною посадою, за винятком викладацької посади у вищому навчальному закладі.
РОЗДІЛ 3
Вища рада магістратури
СТАТТЯ 133
Роль і структура
(1) Вища рада магістратури є гарантом незалежності судової влади.
(2) Вища рада магістратури складається з 19 членів, з яких:
a) 14 обираються на загальних зборах магістратів і затверджуються Сенатом; вони входять до складу двох секцій, однієї для суддів та однієї для прокурорів; перша секція складається з 9 суддів, а друга - з 5 прокурорів;
b) 2 представники громадянського суспільства, фахівці у сфері права, що мають високу професійну й моральну репутацію, які обираються Сенатом; вони беруть участь лише в пленарних засіданнях;
c) міністр юстиції, голова Вищого касаційного суду і генеральний прокурор прокуратури при
(3) Голова Вищої ради магістратури обирається строком на один рік, який не може бути подовжено, з числа магістратів, зазначених у параграфі 2 (а).
(4) Строк повноважень членів Вищої ради магістратури становить 6 років.
(5) Рішення Вищої ради магістратури ухвалюються таємним голосуванням.
(6) Президент Румунії керує роботою Вищої ради магістратури, в якій він бере участь.
(7) Рішення Вищої ради магістратури є остаточними та безвідкличними, за винятком випадків, передбачених статтею 134 (2).
СТАТТЯ 134
Сили
(1) Вища рада магістратури пропонує Президенту Румунії призначення суддів та прокурорів, за винятком стажистів, відповідно до закону.
(2) Вища рада магістратури через свої відділення виконує функції суду у сфері дисциплінарної відповідальності суддів та прокурорів у порядку, встановленому його органічним законом. У таких випадках міністр юстиції, голова Вищого касаційного суду та Генеральний прокурор прокуратури при Вищому касаційному суді не мають права голосу.
(3) Рішення Вищої ради магістратури з дисциплінарних питань можуть бути оскаржені до Вищого касаційного суду.
(4) Вища рада магістратури також виконує інші повноваження, встановлені її органічним законом, у виконанні своєї ролі гаранта незалежності правосуддя.
РОЗДІЛ IV
Економіка та державні фінанси
СТАТТЯ 135
Економіка
(1) Румунська економіка є ринковою економікою, заснованою на вільній ініціативі та конкуренції.
(2) Держава повинна забезпечити:
a) свободу торгівлі, захист чесної конкуренції, створення сприятливих умов для капіталізації всіх факторів виробництва;
b) захист національних інтересів у економічній, фінансовій та валютній діяльності;
c) стимулювання національних наукових та технічних досліджень, мистецтва та захисту авторських прав;
d) використання природних ресурсів відповідно до національних інтересів;
e) відновлення та захист навколишнього середовища, а також підтримання екологічного балансу;
f) створення необхідних умов підвищення якості життя;
g) реалізація політики регіонального розвитку відповідно до цілей Європейського Союзу.
СТАТТЯ 136
Майно
(1) Власність є державною чи приватною.
(2) Публічна власність гарантується та охороняється законом і належить державі чи адміністративно-територіальним одиницям.
(3) Багатства надр, що становлять суспільний інтерес, повітряний простір, води з експлуатаційним енергетичним потенціалом, що становлять національний інтерес, пляжі, територіальне море, природні ресурси економічної зони та континентального плато, а також інші товари, встановлені органічним законом публічною власністю.
(4) Суспільні блага невідчужувані. За умовами органічного закону вони можуть бути передані в управління автономним адміністраціям чи громадським установам або передані в концесію чи оренду; вони також можуть бути передані безкоштовно комунальним установам.
(5) Приватна власність є недоторканною відповідно до органічного закону.
СТАТТЯ 137
Фінансова система
(1) Формування, управління, використання та контроль фінансових ресурсів держави, адміністративно-територіальних одиниць та громадських установ регулюються законом.
(2) Національною валютою є лей, яке одиницею – гроші. В умовах приєднання до Європейського Союзу органічний закон може визнати звернення та заміну національної валюти на валюту Європейського Союзу.
СТАТТЯ 138
Національний державний бюджет
(1) Державний публічний бюджет включає державний бюджет, бюджет державного соціального страхування та місцеві бюджети гмін, міст та повітів.
(2) Уряд щорічно розробляє проект державного бюджету та бюджету державного соціального страхування, які він окремо подає на затвердження Парламенту.
(3) Якщо закон про державний бюджет та закон про бюджет державного соціального страхування не були прийняті принаймні за 3 дні до закінчення бюджетного року, то державний бюджет та бюджет державного соціального страхування попереднього року продовжують застосовуватися до прийняття нових бюджетів.
(4) Місцеві бюджети розробляються, затверджуються та виконуються відповідно до закону.
(5) Жодні бюджетні витрати не можуть бути затверджені без встановлення джерела фінансування.
СТАТТЯ 139
Податки, збори та інші внески
(1) Податки, збори та будь-які інші доходи державного бюджету та бюджету державного соціального страхування встановлюються лише законом.
(2) Місцеві податки та збори встановлюються місцевими або окружними радами в межах та на умовах, встановлених законом.
(3) Суми, що представляють внески на створення деяких фондів, повинні використовуватися відповідно до закону лише за їх призначенням.
СТАТТЯ 140
Рахункова палата
(1) Рахункова палата здійснює контроль за порядком формування, управління та використання фінансових ресурсів держави та громадського сектору. У разі органічного закону суперечки, які з діяльності Рахункової палати, вирішуються спеціалізованими судами.
(2) Рахункова палата повинна щорічно звітувати перед Парламентом про управлінські рахунки національного публічного бюджету за минулий бюджетний рік, включаючи будь-які виявлені порушення.
(3) На вимогу Палати депутатів або Сенату Рахункова палата контролює управління державними ресурсами та повідомляє про результати.
(4) Радники з бухгалтерського обліку призначаються Парламентом строком на 9 років, який не може бути продовжено або поновлено. Члени Рахункової палати незалежні при виконанні своїх обов'язків та незмінні протягом строку своїх повноважень. На них поширюються положення щодо несумісності, передбачені законом для суддів.
(5) Рахункова палата оновлюється однією третиною радників за рахунками, що призначаються Парламентом, кожні 3 роки відповідно до умов, передбачених органічним законом Суду.
(6) Відкликання членів Рахункової палати проводиться Парламентом у випадках та на умовах, передбачених законом.
СТАТТЯ 141
Економічна та Соціальна Рада
Економічна та Соціальна Рада є консультативним органом Парламенту та Уряду у спеціалізованих галузях, встановлених його органічним законом про заснування, організацію та функціонування.
РОЗДІЛ V
Конституційний суд
СТАТТЯ 142
Структура
(1) Конституційний суд є гарантом верховенства Конституції.
(2) Конституційний суд складається з дев'яти суддів, які призначаються терміном на 9 років, який не може бути продовжений або відновлений.
(3) Троє суддів призначаються Палатою депутатів, троє – Сенатом і троє – Президентом Румунії.
(4) Судді Конституційного суду таємним голосуванням обирають його голову строком на 3 роки.
(5) Конституційний суд оновлюється на одну третину своїх суддів кожні 3 роки відповідно до умов, передбачених органічним законом про Суд.
СТАТТЯ 143
Умови призначення
Судді Конституційного Суду повинні мати вищу юридичну освіту, високу професійну компетентність та стаж юридичної діяльності або вищу юридичну освіту не менше 18 років.
СТАТТЯ 144
Несумісність
Посада судді Конституційного Суду несумісна з будь-якою іншою державною чи приватною посадою, крім викладацької посади у вищій юридичній освіті.
СТАТТЯ 145
Незалежність та нерухомість
Судді Конституційного суду незалежні під час здійснення свого мандата та незмінні протягом строку його повноважень.
СТАТТЯ 146
Сили
Конституційний суд має такі повноваження:
a) приймає рішення про конституційність законів до їх оприлюднення, за повідомленням Президента Румунії, одного з голів двох Палат, Уряду, Високого касаційного суду, Народного адвоката, у кількості не менше ніж 50 депутатів 25 сенаторів, а також через посаду з ініціативи про перегляд Конституції;
b) приймає рішення про конституційність договорів або інших міжнародних угод щодо повідомлення одного з голів двох палат, не менше ніж 50 депутатів або не менше ніж 25 сенаторів;
c) приймає рішення про конституційність регламентів Парламенту щодо повідомлення одного з голів двох палат, парламентської групи або числа не менше ніж 50 депутатів або не менше ніж 25 сенаторів;
d) приймає рішення про винятки з неконституційності щодо законів та ухвал, винесених до судів або комерційного арбітражу; виняток неконституційності також може бути заявлений безпосередньо народним адвокатом;
e) вирішує правові конфлікти конституційного характеру між органами державної влади на вимогу Президента Румунії, одного з голів двох Палат, Прем'єр-міністра або Голови Вищої ради магістратури;
f) забезпечує дотримання процедури виборів Президента Румунії та підтверджує результати голосування;
g) зазначає наявність обставин, що виправдовують тимчасове виконання обов'язків Президента Румунії, та повідомляє про їх висновки Парламенту та Уряду;
h) дає консультативний висновок щодо пропозиції щодо усунення Президента Румунії з посади;
i) забезпечує дотримання порядку організації та проведення референдуму та підтверджує його результати;
j) перевіряє виконання умов здійснення законодавчої ініціативи громадян;
k) приймає рішення щодо звернень щодо конституційності політичної партії;
l) виконує інші повноваження, передбачені органічним законом Суду.
СТАТТЯ 147
Рішення Конституційного Суду
(1) Положення чинних законів та постанов, а також підзаконних актів, визнані неконституційними, втрачають юридичну силу через 45 днів після опублікування рішення Конституційного Суду, якщо протягом цього строку погодити неконституційні положення. Протягом цього періоду дія положень, визнаних неконституційними, зупиняється законом.
(2) У випадках неконституційності законів перед їх оприлюдненням Парламент зобов'язаний переглянути відповідні положення щодо їх узгодження з рішенням Конституційного суду.
(3) Якщо конституційність міжнародного договору або угоди встановлена відповідно до статті 146 (b), вона не може бути предметом заперечення про неконституційність. Договір або міжнародну угоду, визнані неконституційними, не можуть бути ратифіковані.
(4) Рішення Конституційного Суду оприлюднюються в Офіційному віснику Румунії. З дня публікації рішення є загальнообов'язковими та мають силу лише на майбутнє.
РОЗДІЛ VI
Євроатлантична інтеграція
СТАТТЯ 148
Інтеграція до Європейського Союзу
(1) Приєднання Румунії до установчих договорів Європейського Союзу з метою передачі деяких повноважень інститутам співтовариства, а також для здійснення спільно з іншими державами-членами повноважень, передбачених на підставі прийнятого закону. на спільному засіданні Палати депутатів Сенату більшістю у дві третини голосів депутатів та сенаторів.
(2) Після приєднання положення договорів, що засновують Європейський Союз, а також інші обов'язкові ухвали Співтовариства мають пріоритет перед протилежними положеннями національного законодавства відповідно до положень Акту про приєднання.
(3) Положення параграфів 1 і 2 застосовуються з відповідними змінами до приєднання до актів перегляду договорів, які запроваджують Європейський Союз.
(4) Парламент, Президент Румунії, Уряд та судова влада гарантують виконання зобов'язань, що випливають із акта приєднання та з положень параграфа (2).
(5) Уряд передає обом палатам парламенту проекти актів обов'язкового характеру до того, як вони будуть представлені на схвалення інститутів Європейського Союзу.
СТАТТЯ 149
Приєднання до Північноатлантичного договору
Приєднання Румунії до Північноатлантичного договору здійснюється на підставі закону, прийнятого на спільному засіданні Палати депутатів та Сенату більшістю у дві третини голосіввід числа депутатів та сенаторів.
РОЗДІЛ VII
Перегляд Конституції
СТАТТЯ 150
Ініціатива перевірки
(1) Перегляд Конституції може бути ініційований Президентом Румунії за пропозицією Уряду, не менш як чвертю числа депутатів або сенаторів, а також
(2) Громадяни, які ініціюють перегляд Конституції, повинні бути половини округів країни, і в кожному з цих округів або в муніципалітеті Бухареста має бути зареєстровано щонайменше 20 000 підписів на підтримку цієї ініціативи.
СТАТТЯ 151
Процедура перевірки
(1) Проект або пропозиція про перегляд повинні бути прийняті Палатою Депутатів та Сенатом більшістю не менше двох третин членів кожної Палати.
(2) У разі недосягнення згоди у порядку медіації Палата депутатів та Сенат на спільному засіданні приймають рішення не менше ніж трьома чвертями голосів від числа депутатів та сенаторів.
(3) Перегляд є остаточним після його схвалення на референдумі, організованому не пізніше ніж за 30 днів з дня прийняття проекту або пропозиції про перегляд.
СТАТТЯ 152
Обмеження огляду
(1) Положення цієї Конституції щодо національного, незалежного, унітарного та неподільного характеру румунської держави, республіканської форми правління, цілісності території, незалежності судової влади, політичного плюралізму та офіційної мови не можуть підлягати перегляду.
(2) Також не може бути здійснено перегляд, якщо він призводить до придушення основних прав і свобод громадян або їх гарантій.
(3) Конституція не може бути змінена під час облогового чи надзвичайного стану, а також під час війни.
РОЗДІЛ VIII
Заключні та перехідні положення
СТАТТЯ 153
Набуття чинності
Ця Конституція набирає чинності з дня її затвердження на референдумі. У той самий час Конституція від 21 серпня 1965 року і залишається повністю втратило силу.
СТАТТЯ 154
Тимчасовий конфлікт законів
(1) Закони та всі інші нормативні акти залишаються чинними, оскільки вони не суперечать цій Конституції.
(2) Законодавча рада протягом 12 місяців з дати набрання чинності своїм організаційним законом повинна розглянути відповідність законодавства цієї Конституції та внести відповідні пропозиції до Парламенту або, залежно від обставин, до Уряду.
СТАТТЯ 155
Перехідні положення
(1) Законопроекти та законодавчі пропозиції щодо законодавства обговорюються та приймаються відповідно до конституційних положень до набрання чинності законом про перегляд.
(2) Передбачені Конституцією установи, які існували на момент набрання чинності законом про перегляд, продовжують діяти до створення нових.
(3) Положення пункту 1 статті 83 застосовуються з наступного президентського терміну.
(4) Положення, що стосуються Вищого касаційного суду та правосуддя, набирають чинності протягом 2 років з дати набрання чинності Законом про перегляд.
(5) Судді Верховного суду, що діють, і радники, призначені Парламентом, залишаються на посаді до закінчення строку, на який вони були призначені. З метою забезпечення оновлення складу Рахункової палати кожні 3 роки після закінчення терміну повноважень бухгалтерів, що діють, вони можуть призначатися ще на 3 роки або 6 років.
(6) До заснування спеціалізованих судів суперечки, які з діяльності Рахункової палати, вирішуються звичайними судами.
СТАТТЯ 156
Перевидання Конституції
Закон про перегляд Конституції публікується в Офіційному віснику Румунії протягом 5 днів з дня ухвалення. Конституція із змінами та доповненнями після затвердження на референдумі перевидається Законодавчою радою з уточненням найменувань, присвоєнням текстів нової нумерації.
Примітка: цей текст Конституції Румунії українською мовою не є гранично точним перекладом Конституції Румунії і має лише інформаційно-ознайомчий характер для осіб, які подали заяви на набуття, відновлення громадянства Румунії відповідно до вимог Закону про громадянство Румунії 21/1991, а саме пункту 1 статті 8 підпункту g)