На початку XX століття Королівству Румунія належали землі Північної Буковини та Бессарабії – території сьогоднішньої Молдови та двох областей України. Після 1940 року Румунія втратила ці землі, а жителі були розселені по радянських республіках.
З 1918 по 1940 рік Королівство Румунія вклало чимало коштів та зусиль у розвиток приєднаних територій. Тому для румунів принципово важливою є підтримка колишніх співвітчизників та їхніх нащадків, які проживають сьогодні в Україні та інших країнах колишнього союзу. Програма репатріації має на меті відновлення зв'язків румунського народу з його етнічними представниками в різних країнах.
У 1991 році в Румунії було прийнято Закон "Про громадянство", 11-та стаття якого стосується репатріації: "Особи, які були румунськими громадянами, але втратили своє румунське громадянство з причин, що не залежать від них, або яким це громадянство було скасовано без їхньої волі , а також їхні нащадки до третього коліна на запит можуть відновити румунське громадянство з можливістю збереження іноземного громадянства та створення місця проживання в країні або зі збереженням його за кордоном".
Це означає, що право на оформлення румунського громадянства мають усі, чиї батьки, бабусі, дідусі чи прабабусі та прадіди народилися на колишніх румунських територіях. Таким чином під дію закону про репатріацію підпадають сотні тисяч жителів нинішньої СНД. При цьому спрощена програма не вимагає від репатріанта знання румунської мови, історичних, географічних та культурних особливостей Румунії.
Спрощена процедура оформлення румунського громадянства має низку переваг перед іншими програмами, що діють у країні.
Крім коротких термінів отримання статусу, слід зазначити, що репатріація не вимагає від заявника:
· проживання в Румунії як до, так і після отримання статусу
· складання іспиту з румунської мови
· проходження співбесіди
· відмови від попереднього громадянства.
Маючи румунське коріння, можна подавати прохання про громадянство — це головна вимога до заявника. Оскільки далеко не всі ідеально знають своє генеалогічне дерево, інформацію про предків до третього коліна, а також документи, що підтверджують спорідненість, більшість охочих отримують його за допомогою кваліфікованих юристів.
Крім документального доказу коренів, кандидат на громадянство повинен:
· бути повнолітнім
· підтвердити своє лояльне ставлення до румунської держави
· довести , що він не був засуджений в Румунії або будь-якій іншій країні.